Tłumaczenie przysięgłe. Jak wybrać dobrego tłumacza?


Tłumaczeniami przysięgłymi mogą zajmować się wyłącznie te osoby, które posiadają odpowiednie uprawnienia. Jak wybrać dobrego tłumacza przysięgłego, aby mieć pewność, że jego usługi będą na najwyższym poziomie?

Czym są tłumaczenia przysięgłe?

Tłumaczeniami przysięgłymi, także określanymi jako tłumaczenia pod przysięgą, uwierzytelnione lub poświadczone, nazywa się specjalny typ przekładów wymaganych w określonych sytuacjach przez przepisy prawa.

Takie właśnie przekłady dotyczą głównie dokumentów urzędowych oraz sądowych, na przykład są to akta notarialne, akta stanu cywilnego, dokumentacja do rejestracji samochodu czy też świadectwa i dyplomy.

Kim jest tłumacz przysięgły?

Tłumacz przysięgły jest osobą, która posiada uprawnienia do wykonywania tłumaczeń pod przysięgą. To osoba zaufania publicznego, która wcześniej zaliczyła odpowiedni egzamin na tłumacza przysięgłego.

Tłumacza tego obowiązują określone przepisy prawa, które podaje odpowiednia ustawa. Zawarto w niej także informacje o tym, że tłumacz ten ponosi odpowiedzialność zawodową wtedy, gdy niewłaściwie wykona tłumaczenie.

Jak wybrać dobrego tłumacza przysięgłego?

Na rynku translatorskim działa obecnie bardzo wielu tłumaczy przysięgłych, dlatego bardzo często pojawia się pytanie – kogo warto wybrać?

Przede wszystkim trzeba poszukiwać takiego tłumacza, który posiada uprawnienia i doświadczenie w przekładach w danym języku obcym. W przypadku popularnych języków, na przykład angielskiego czy niemieckiego, nie jest to problemem. Więcej trudności może spowodować znalezienie tłumacza języków rzadziej używanych, lecz nie jest to niemożliwe.

Warto także sprawdzić opinie, jakie posiada dane biuro tłumacza przysięgłego, aby dowiedzieć się, czy jest ono godne zaufania. Dzięki temu można mieć pewność, że zlecone tłumaczenie przysięgłe rzeczywiście będzie wykonane solidnie, terminowo.

Gdy potrzebny jest profesjonalny tłumacz przysięgły katowice to miasto, gdzie do dyspozycji klientów jest szeroka gama biur oferujących obsługę na najwyższym poziomie.