Jaka jest różnica między dyskami półprzewodnikowymi SSD a dyskami twardymi HDD i który jest dla Ciebie najlepszy?


Odpowiedź zależy od zrozumienia równowagi kosztów, wydajności, pojemności i niezawodności między tymi dwiema technologiami pamięci masowej. W wielu przypadkach ostatecznym celem jest połączenie dysku twardego i dysku półprzewodnikowego w sposób dostosowany do obciążenia i budżetu.

Chociaż zarówno dyski SSD, jak i HDD wykonują podobne zadania, ich podstawowa technologia jest zupełnie inna. Dyski SDD są znacznie szybsze niż dyski HDD. Talerze dysków twardych obracają się od 7,5 000 do 15 000 obrotów na minutę. Głowice odczytu / zapisu dysków twardych ustawiają się nad obracającymi się talerzami w celu odczytu lub zapisu danych. Sekwencyjne odczyty i zapisy są wydajne, ale gdy dyski są zatłoczone danymi, głowice muszą mieć dostęp do wielu sektorów, jest to operacja nazywana fragmentacją. Dyski SSD nie podlegają fragmentacji, ponieważ operacje odczytu i zapisu uzyskują dostęp do komórek jednocześnie. To sprawia, że dyski SSD są znacznie szybsze niż nawet dyski HDD dla przedsiębiorstw. Dyski SSD idealnie nadają się do przetwarzania o wysokiej wydajności, niezależnie od tego, czy znajdują się w macierzy flashowej, czy w hybrydowych macierzach pamięci. Wyraźnie przewyższają dysk twardy. Firmy zazwyczaj rezerwują dyski SSD na aplikacje o wysokiej wydajności.

Dysk twardy HDD, w przeciwieństwie do dysku SSD, jest wypełniony ruchomymi częściami, do przechowywania danych używają talerzy magnetycznych. Dysk flash, w przeciwieństwie do dysku twardego, nie ma ani jednej ruchomej części w swojej architekturze. Szyfrowanie oparte na oprogramowaniu – oparte na hasłach – działa zarówno na dyskach HDD, jak i SDD. Dane przechodzą przez algorytm, który szyfruje dane podczas zapisywania na dysk i deszyfruje dane po odczytaniu. Funkcja jest prosta i niedroga, ale hasła są podatne na włamania do systemu pamięci masowej. Szyfrowanie programowe obciąża również zasoby procesora. Konieczność szyfrowania sprzyja dyskom SSD: szyfrowanie AES administrowane przez kryptoprocesor zakończyło się sukcesem. Urządzenie znajduje się w układzie scalonym lub mikroprocesorze na dysku SSD. Jak wiadomo samochód wyczynowy kosztuje więcej niż ekonomiczny pojazd rodzinny. To samo dotyczy dysków SSD i HDD. Jasne, oba typy napędów będą przechowywać dane, tak jak oba typy samochodów poprowadzą cię z punktu A do punktu B. Ale można się tam dostać znacznie szybciej, bezpieczniej i bardziej komfortowo.

Musisz więc wybrać co jest dla Ciebie najważniejsze niższe koszty czy najlepsza możliwa prędkość. Dyski SSD przechowują informacje w macierzach komórek pamięci osadzonych na płytce drukowanej. Komórki pamięci są zasadniczo tranzystorami z bramkami. Każdy tranzystor ma dwie bramki, jedna jest źródłem, które przyjmuje prąd, a druga jest drenem, który go wyrzuca. Komórki pamięci działają jak przełączniki do sterowania przepływem energii między źródłem a zaciskami spustowymi. Miara długowieczności dysków SSD, czyli specyfikacja zwana także cyklami kasowania programu, jest bardziej przydatna jako atrybut porównawczy. Odnosi się do liczby przypadków, w których dana komórka pamięci na dysku SSD może zostać skasowana i przepisana. Zazwyczaj, gdy komórka się zużyje, dysk wyłącza ją i aktywuje inną komórkę, jeśli jest dostępna, która jest utrzymywana w rezerwie jako nadwyżka. Obsługiwane w systemie Windows 7 i nowszych wersjach polecenie TRIM z wyprzedzeniem zajmuje się tym obowiązkiem, spoglądając w przyszłość i wstępnie czyszcząc dostępne komórki zawierające dane, które mają zostać usunięte, aby były gotowe do zapisu w odpowiednim czasie. Programy narzędziowe twojego SSD, a także darmowe oprogramowanie, takie jak Crystal DiskInfo, mogą poinformować cię, czy TRIM jest aktywowany. Jeśli chcesz usprawnić pracę swojego komputera czy laptopa, warto zainwestować pieniądze i zakupić nowy dysk SSD. Jeśli chcesz kupić dysk SSD do laptopa lub komputera, wejdź na stronę https://vobis.pl/dyski-ssd-silicon-power.