Pułapka kredytów frankowych w filmie Banksterzy


Głównym bohaterem filmy Banksterzy jest Mateusz grany przez Antoniego Królikowskiego, który przeprowadza się z rodziną do Warszawy i postanawia kupić mieszkanie na kredyt.

Dowiaduje się o korzystnych warunkach kredytów we frankach. W banku oczywiście otrzymuje bardzo korzystne warunki, jednak po pewnym czasie okazuje się że kurs franka zmienia się bardzo niekorzystnie i rata kredytu bardzo się zwiększa. Jego szef bierze także kredyt na rozwój firmy, w tym przypadku zostaje mu zaproponowana poliso lokata, która jest niezwykle niekorzystna kiedy pieniądze będziemy chcieli wypłacić wcześniej niż przewiduje to umowa. W tej sytuacji znalazło się wiele osób, ponieważ banki dawały tego rodzaju kredyty praktycznie każdemu kto się zgłosił. Nie patrzono już na wkład własny czy też zarobki. Film Banksterzy opowiada o osobach, które padły ofiarami niekorzystnych kredytów we Frankach, banki zaczęły udzielać kredyty we frankach, kiedy wartość tej waluty była niska. Doszli do wniosku, że z czasem jej kurs zmieni się na korzyść banków. Pułapka kredytów frankowych w filmie Banksterzy

Zaoferowali klientom bardzo korzystne warunki, raty w kredycie frankowym były niższe niż w złotówkach.

Dlatego też tego rodzaju kredyty cieszyły się dużym zainteresowanie. Były to kredyty hipoteczne, w tym przypadku zabezpieczeniem było mieszkanie brane na kredyt. Z czasem kurs zmienił się niekorzystnie stając się pułapką na kredytobiorców. W rolach głównych wystąpili Antoni Królikowski, Małgorzata Kożuchowska, Tomasz Karolak, Rafał Zawierucha, Jan Frycz. Film Banksterzy przedstawia tak naprawdę historię tysięcy osób które brały kredyty frankowe. Zmiany kursów doprowadziły do bankructwa wielu osób i firm. Oczywiście banki i instytucje finansowe przewidywały odwrót cen zatem liczyły na duży zarobek na tego rodzaju kredytach. Film Banksterzy odsłania mechanizmy działania tego rodzaju kredytów hipotecznych. Na uwagę z pewnością zasługuje rola finansisty granego przez Jana Frycza. W filmie gra także Tomasz Karolak, który zostaje dyrektorem banku, który nie cofnie się przed niczym aby osiągnąć zysk.