Styropian do ocieplania budynków


Najpopularniejszym materiałem do ocieplania budynków z zewnątrz jest obecnie styropian, skutecznie izoluje ono ściany, zapewniając iż ciepło pozostaje w środku.

Naturalnie możemy wybrać różne grubości styropianu, dostępne jest w dużych paczkach, obecnie możemy zakupić grubości od 1 do 30 cm. Oczywiście musimy zwrócić uwagę na rozróżnienie czy ma być to styropian wodoodporny, oraz jakie będzie jego przeznaczenie, przykładowo czy będzie do styropian przeznaczony do ocieplania podłóg.

Styropian do ocieplania budynków

Jak ocieplać styropianem?

Powinniśmy zwrócić uwagę iż podczas montażu styropianu na ścianie zewnętrznej należy podłoże oczyścić, powinno być ono równe, nie możemy pozwolić na to aby tynk się obsypywał, dlatego też będziemy wykorzystywali różnego rodzaju systemy gruntujące, z pewnością pozwoli to także zakryć ewentualne tłuste plamy które sprawiały by że klej będzie się słabo trzymał. Należy zadbać o usunięcie spomiędzy pustaków pozostałości spoiny, cementu, pęknięcia powinniśmy wypełnić zaprawą. Oczywiście warto pamiętać iż styropian posiada pewne właściwości elastyczne jednak często będziemy musieli docinać go do odpowiednich elementów naszej elewacji.

Gruntowanie powierzchni zapewni także jednolitą chłonność podłoża, dzięki czemu właściwości kleju zostaną zachowane, należy pamiętać iż styropian będzie przyklejony do ściany, następnie będzie wykonywane kołkowanie, klejenie siatki. Warto zwrócić uwagę na takie elementy jak okna oraz drzwi, gdzie będziemy musieli styropian odpowiednio dociąć zachowując odległości. Po nałożeniu siatki można zastosować także klej całość dodatkowo można zagruntować aby zapewnić odpowiednie podłoże dla tynku.

W przypadku ocieplania dachu z pewnością dobrze sprawdzi się styrodur ceny oczywiście są nieco wyższe od tradycyjnego styropianu, jednak warto zwrócić uwagę iż posiada on dużo lepsze właściwości. Styrodur jest odporny na obciążenie, ściskania także na niskie temperatury. Jest to materiał bardziej zbity, cięższy od styropianu, dlatego też może być stosowany tam gdzie będzie bardziej narażony na działanie różnych czynników niebezpiecznych. Z pewnością doskonale sprawdzi się w przypadku ocieplenia dachu gdzie może zastępować wełnę mineralną.