Szkoda komunikacyjna to zawsze nieprzyjemne i niespodziewane zdarzenie.
Warto jednak pomyśleć o ułatwieniu sobie sprawy poprzez sprawne i dokładne zgłoszenie szkody do towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym zawarta została obowiązkowa polisa OC. Podstawowa zasada mówi o tym, że szkodę w towarzystwie ubezpieczeniowym zawsze musi zgłaszać osoba poszkodowana. Od sprawności poszkodowanego zależy więc to jak szybko pieniądze wypłacane w ramach odszkodowania trafią do niego. Warto dowiedzieć się czegoś więcej w tym temacie.
Zgłaszanie szkody w towarzystwie – najważniejsze informacje
Poszkodowany ma bardzo dużo czasy na zgłoszenie szkody w firmie ubezpieczającej sprawcy zdarzenia. Zgodnie z przepisami ma on na to aż 3 lata od momentu uzyskania informacji o zdarzeniu. Istotną sprawą jest więc czas, w którym poszkodowany dowiedział się o zajściu (np. szkoda parkingowa), a nie czas samego zdarzenia. Termin ten jest łatwy do wyliczenia niż określanie czasu, którym szkoda się przytrafiła. W niektórych przypadkach, takich jak na przykład jazda po spożyciu alkoholu albo przestępstwo (np. zabójstwo na drodze), czas na zgłoszenie szkody to aż 10, a nawet 20 lat.
Gdy dojdzie do szkody, należy spisać odpowiednie oświadczenie ze sprawcą zdarzenia drogowego. Jeśli jednak sprawca nie przyznaje się do winy, wówczas należy wezwać policjantów, którzy przygotują odpowiednią notatkę. Z oświadczeniem lub notatką policyjną należy udać się do oddziału firmy ubezpieczeniowej lub zgłosić szkodę za pośrednictwem rozmowy telefonicznej, wiadomości e-mail lub przy pomocy formularzy internetowych, które są dostępne na stronach towarzystw.
Wiele informacji na temat zgłaszania szkód komunikacyjnych jest dostępnych w Internecie, na przykład na stronie https://porownywarki-ubezpieczen.pl/n/zgloszenie-szkody-oc-czasu-zglosic-szkode. Sam proces zgłaszania szkody jest bardzo łatwy i wymaga tylko podania kilku podstawowych informacji oraz przekazania odpowiednich dokumentów.