Druk offsetowy i druk cyfrowy – czym się różnią? Poradnik drukarza


Druk cyfrowy

Druk cyfrowy jest to jeden z najpopularniejszych metod druku. Znajdziemy go zarówno w drukarniach internetowych, jak i stacjonarnych. Jest to metoda, jaka wykonywana jest poprzez elektrofotograficzną, drukarską maszynę. Wydruk tworzony jest na podstawie danych, jakie bezpośrednio przesyłamy z komputera. Dowolne więc jest, w jaki sposób dostarczymy dane do drukarni. Nie wymaga to żadnych nośników pośrednich i jest wydrukiem tanim oraz szybkim. Proces druku cyfrowego przypomina laserowy, jednak ma wyższą jakość oraz można wykonać go znacznie szybciej. Do zalet możemy zaliczyć możliwość realizacji zamówień “od ręki”, czyli ekspresowo. Możemy dzięki niemu w bardzo łatwy i szybki sposób wydrukować na przykład wizytówki, ulotki. 

Druk offsetowy

Druk offsetowy natomiast jest to tzw. druk płaski. Oznacza to, że niektóre elementy matrycowe drukarek znajdują się w tym samym poziomie. Jest to rodzaj wydruku, który możemy użyć w przypadku większej ilości odbitek i  jest stosunkowo tani oraz szybki. Dzięki druku offsetowemu możemy zrealizować wydruk na powierzchniach takich jak kartony, czy papiery powlekane. Aby uzyskać zadowalające efekty nadruku wymagane są specjalne obróbki. Dzięki temu, że używane są intensywne farby efekty na katalogach, ulotkach, mapach i książkach są niezwykle piękne.

Różnice między drukiem cyfrowym a offsetowym

Do głównych różnic, kiedy porównujemy te dwie formy należałoby zaliczyć to, iż druk offsetowy jest to opcja, jaką stosujemy głównie przy dużym nakładzie. Cyfrowy natomiast jest najlepszy dla mniejszej ilości sztuk. Małe zamówienia druku offsetowego będą skutkowały większą ceną, gdyż im więcej – tym korzystniej cenowo. Druk cyfrowy pozwala jednak na personalizację niektórych egzemplarzy, takich jak zaproszenia. Najprościej to ujmując, możemy zawrzeć odmienne dane na osobnych wydrukach. Technika, jaka wykorzystywana jest przy opcji offsetowej zapewnia wyższą jakość, jednak tempo rozwoju, jakiego nabiera ta cyfrowa powoduje, że projekty są na coraz to bardziej równoległym poziomie. Najczęściej różnice są dla przeciętnego człowieka niewidoczne. Nie rezygnujmy mimo tego z drukarek offsetowych, gdyż przy dużych nakładach odbitek, które się powtarzają, cena jest bezkonkurencyjna. Aby nasz druk się opłacił, warto korzystać z tej metody przy wydruku co najmniej 250 sztuk.

Więcej o druku offsetowym i cyfrowym oraz różnicach między nimi dowiesz się ze strony www.