Zasada działania pompy hydraulicznej


W każdym układzie hydraulicznym potrzebna będzie odpowiednia pompa, która będzie tłoczyła olej. Możemy uznać pompę hydrauliczną za serce każdego układu hydraulicznego.

Każdy układ hydrauliczny do wytwarzania siły wymaga płynów pod wysokim ciśnieniem. Pompa hydrauliczna odgrywa ważną rolę w przetwarzaniu energii mechanicznej na energię hydrauliczną. Na rynku można znaleźć różne odmiany pomp. Będzie się różnić w zależności od rozmiaru, kształtu i sposobu działania. Pompę można obsługiwać ręcznie lub mechanicznie. Pompy hydrauliczne są używane do zastosowań niskociśnieniowych o dużej objętości. Pompy te zmuszają płyn pod niskim ciśnieniem do przepływu z większą prędkością i powodują przepływ dużej objętości płynu w krótkim czasie. W pompach hydrodynamicznych obracające się łopatki wirnika pomp hydrodynamicznych wyrzucają płyn wchodzący w środku obudowy pompy do wylotu. Służą do tworzenia płynnego, ciągłego przepływu, w tym przypadku należy zwrócić uwagę na jakość łopatek, ponieważ czasem olej będzie pod ciśnieniem. Mogą występować także duże temperatury, dlatego też muszą być wykonane z najlepszych materiałów. Poza tym trzeba będzie zwrócić uwagę także na jakość łożysk, i wszystkich innych podzespołów.

Obecnie pompy sterowane są komputerowo aby uzyskać jak największą wydajność.

W zależności od potrzeb całego systemu wykorzystywane mogą być różne pompy łopatkowe, o różnej wydajności. W życiu codziennym znajdziemy wiele urządzeń hydraulicznych, może być to przykładowo system otwierania i zamykania bramy. W przypadku fabryk i wielu różnych firm znajdują zastosowania przykładowo w przypadku produkcji. Siłowniki hydrauliczne obsługują także wiele różnych maszyn i urządzeń budowlanych, różnego rodzaju koparki czy spychacze także korzystają z hydrauliki. Ważne jest aby całość systemu hydraulicznego byłą szczelna, dlatego też uszczelki, jak również węże muszą być szczelne. W przypadku nieszczelności urządzenia nie mogły by sprawnie działać, dlatego też warto dbać o przeglądy.