Jak działa dezynfekcja przy pomocy ozonu?


Obecnie ozonowanie stosuje się powszechnie do sterylizacji i dezynfekcji pomieszczeń, domów i mieszkań.

Ozon naturalnie występuje w wyższych warstwach atmosfery, gdzie życie jest prawie nieobecne, a promienie UV są zwykle filtrowane, zanim dotrą do ziemi. Ozon jest w stanie zabić nawet 99% różnych rodzajów organizmów chorobotwórczych takich jak bakterie i grzyby przy czym bardzo bezpieczny i wydajny. Może wnikać w zagłębienia lub szczeliny, które normalnie są trudne do czyszczenia i nie jest potrzebne spłukiwanie po nałożeniu ozonu, ponieważ ozon nie pozostawia osadów na powierzchni. Może to skrócić czas czyszczenia i obniżyć koszty zużycia wody. Ponieważ ozon nie wymaga przechowywania ani specjalnego obchodzenia się z nim i nie musi być mieszany z innymi produktami, może być postrzegany jako korzystniejszy w porównaniu z innymi chemicznymi środkami odkażającymi. Ponadto ozon jest używany do odkażania powierzchni w wielu zastosowaniach związanych z przetwarzaniem żywności, ponieważ jest silnym utleniaczem, który zabija wszystkie bakterie podczas kontaktu. W przetwórstwie żywności istotne jest, aby produkty spożywcze były wolne od patogenów i ograniczały możliwość zakażenia krzyżowego śmiertelnymi patogenami. Dlatego bardzo ważna jest higiena powierzchni. Jak działa dezynfekcja przy pomocy ozonu?

Jednym z głównych problemów związanych z zanieczyszczeniem sprzętu do przetwarzania żywności jest gromadzenie się biofilmu.

Są to warstwy mikroorganizmów, które znajdują się na powierzchni. Dzieje się tak, że nowa warstwa drobnoustrojów może zapewnić składniki odżywcze i ochronę przed środkami odkażającymi, i jest to problem, ponieważ z czasem powierzchnie będą wymagały czyszczenia. Te odporne biofilmy są najczęściej spotykane w pęknięciach, szczelinach, przenośnikach, nożach, krajarkach oraz w różnych zakamarkach sprzętu do przetwarzania żywności, które są tylko okresowo odkażane. Ze względu na silne właściwości dezynfekujące ozonu, biofilm można usunąć przez ozonowanie przez dłuższy czas, umożliwiając ozonowi rozbicie ścian komórkowych i materiału organicznego oraz zapobieżenie przyszłemu wzrostowi. Zatem obecnie coraz częściej stosuje się ozonowanie Sokołów Podlaski ale także inne miasta to miejsca gdzie działają firmy zajmujące się kompleksowym ozonowaniem różnych powierzchni.