Kolor i światło – nieodłączne atrybuty fotografii wnętrza


Profesjonalna fotografia jest sztuką przedstawiania obiektów z właściwej perspektywy, z odpowiednim eksponowaniem kolorów i sprawnym wykorzystaniem światłocienia. Podczas swojego długiego rozwoju, fotografia wykorzystywała różne techniki utrwalania obrazu. Od pierwotnej dagerotypii, poprzez światłoczułe klisze, aż po nowoczesne technologie cyfrowe stosowane obecnie do fotografowania osób, krajobrazów i wnętrz. Fotografia wnętrz polega na ukazaniu głębi przestrzeni, z jednoczesnym wyeksponowaniem szczegółów i detali.  Mogą to być zdjęcia dokumentujące ciekawe zabytki architektury, lub wykorzystywane do celów promocyjnych i reklamowych.

Wnętrza obiektów sakralnych i budynków użyteczności publicznej.

Szczególnie ciekawymi obiektami do fotografowania są stare kościoły i synagogi, których bogaty wystrój zachęca do ukazania ich piękna w albumach i folderach reklamujących turystom z całego świata architektoniczne zabytki. Również stare kamieniczki w zabytkowych dzielnicach miast, kryją w sobie wiele unikatowych elementów. Są to oryginalnie zaprojektowane klatki schodowe, zachowane w nich witraże okienne i kręte balustrady z rzeźbionymi ornamentami. Sporo ciekawych miejsc do ukazania jest na starówkach Krakowa, Warszawy, czy Gdańska. Uwiecznić je może fotografia wnętrz Trójmiasto ma szczególnie dużo takich budowli z różnych okresów. Nowoczesne obiekty mają wnętrza zaprojektowane z zastosowaniem innowacyjnych rozwiązań, warto je ukazywać, aby podkreślić dorobek polskich architektów.

Fotografia na użytek turystyki

Światowych turystów mogą zachęcić do odwiedzania Polski komfortowo urządzone hotele, ekskluzywne restauracje i małe zaciszne kawiarenki. Fotografie wnętrz hoteli mają za zadanie podkreślić ich styl i luksus. Przedstawiały będą przestronne korytarze, sale konferencyjne i bankietowe, oraz restauracje hotelowe. Nie będą też pominięte wnętrza apartamentów i pokoi. Dla gości hotelowych ważna jest nie tylko atrakcyjna aranżacja pomieszczeń, ale również funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni. Dodatkową zachętą mogą stać się zdjęcia wnętrz renomowanych lokali gastronomicznych i nocnych klubów.

Zdjęcia do celów marketingowych w branży nieruchomości

Na konkurencyjnym rynku sprzedaży mieszkań gotowych do zasiedlenia, każdy deweloper musi dysponować bogato ilustrowanymi katalogami ze swoimi ofertami. Powinien więc zamówić u profesjonalnego fotografa kilka serii zdjęć obrazujących wnętrza budynków, rozkład przestrzenny mieszkań i detale wykończeniowe. Agenci i pośrednicy wynajmu różnego typu lokali, również muszą zaprezentować je w jak najbardziej korzystny sposób. Bez kompletu profesjonalne wykonanych fotografii trudno jest osiągnąć sukces w tym biznesie.