Przemysł drukarski – poligraficzny także wykorzystuje pneumatykę!


Przemysł drukarski, określany również jako branża poligraficzna, jest dużą oraz stale rozwijaną dziedziną produkcji. W poligrafii stosuje się wiele zróżnicowanych technologii, których zadaniem jest przeprowadzanie procesów przygotowania oraz oprawy druku. Do prac poligraficznych wymagane są wydajne urządzenia charakteryzujące się także wytrzymałością oraz szybkością pracy.

Wśród maszyn wykorzystywanych do przemysłu drukarskiego wyróżnia się m.in. dmuchawy przemysłowe. W pracach poligraficznych dmuchawy powietrza jako elementy ssące wytwarzają poduszkę powietrzną, dzięki której możliwy jest transport papieru. Taki system umożliwia podawanie arkuszy między kolejnymi stacjami w maszynie. Dmuchawa bocznokanałowa może stanowić także moduł w maszynie drukarskiej w formie koła ssącego. Element ten odpowiedzialny jest za zapewnienie konkretnej prędkości arkuszom w procesie produkcyjnym.

Wymienione moduły są składowymi zespołu prowadzenia arkuszy papieru. W aplikacjach ssących dmuchawy przemysłowe używane są także jako część urządzenia do cięcia papieruWentylator bocznokanałowy przy zastosowaniu w formie części tłoczno-napowietrzajacych, pełni funkcję podtrzymywania bloku papieru podczas cięcia oraz także odpowiada za suszenie arkuszy w przeprowadzanych procesach drukarskich.

Ważnym elementem maszyn poligraficznych są przyssawki zasilane sprężonym powietrzem. Mogą służyć do transportu elementów zarówno w pionie i poziomie. Ssawki do maszyn poligraficznych wykonywane są w różnych wymiarach średnic, a także różnicuje się je pod względem zakrzywienia powierzchni przenoszonych elementów. Materiałem na ssawki poligraficzne jest NBR, silikon lub poliuretan. Wykorzystanie silikonowych przyssawek w poligrafii musi być dostosowane do danej aplikacji ze względu na możliwość zostawienia śladów na gładkiej, połyskującej powierzchni. Silikonowy materiał ssawki do maszyn poligraficznych sprawdza się natomiast przy delikatnych przedmiotach takich jak papier poligraficzny. W aplikacjach drukarskich stosowane są ssawki płaskie lub 1,5 mieszkowe o mniejszych rozmiarach (nawet kilka milimetrów). Więcej informacji o ssawkach próżniowych znajdziesz na https://www.pneumat.com.pl/przyssawki_prozniowe

Innym rodzajem urządzeń, który wykorzystuje się w przemyśle poligraficznym jest nóż powietrzny. Stosuje się go przy czyszczeniu, a także osuszaniu rolek podawczych, stanowiących istotną część maszyny drukarskiej.  

Istotnym elementem maszyn wykorzystywanych w przemyśle drukarskim jest siłownik dwustronnego działania oraz silniki powietrzne (np. Chicago Pneumatic). Jest to wydajny napęd pneumatyczny, który jest istotny na wielu etapach zachodzących podczas procesów poligraficznych takich jak przesuwanie elementów, sortowanie czy pakowanie. Siłowniki ze zgarniaczem PSC są elementami o bardzo wysokiej jakości, wykonanymi według normy ISO 6431. Dodatkowa część siłownika jaką stanowi zgarniacz z mosiądzu lub materiału TPE umożliwia oczyszczenia tłoczyska z zanieczyszczeń takich jak pyły czy farba. Dzięki temu uszczelnienie tłoczyska jest chronione przed ewentualnymi mechanicznymi uszkodzeniami. Zgarniacz zapewnia bezawaryjną pracę w ciężkich warunkach jakie występują m.in. w przemyśle drukarskim. Wśród stosowanych siłowników wyróżnia się także elementy, takie jak siłowniki kompaktowe, odpowiadające za ruch powodujący np. docisk. Więcej typów i rodzajów siłowników pneumatycznych można znaleźć na https://www.pneumat.com.pl/silowniki_pneumatyczne

Do wyciskania farb drukarskich z pojemników, w których są składowane, wykorzystuje się pompy na sprężone powietrze. Farba chroniona jest przed napowietrzeniem, co uniemożliwia spadek jakości nakładanego materiału.

W czasie przeprowadzanych procesów poligraficznych ważna jest kontrola, aby cykl produkcyjny był zachowany, wydajny i bezpieczny. W przemyśle drukarskim wykorzystywane są odpowiednie czujniki takie jak np. czujniki indukcyjne zbliżeniowe. Kontrolują one położenie części maszyn, a także używa się ich przy monitorowaniu transportu elementów oraz przy sterowaniu urządzeniami. Czujniki zbliżeniowe nie mają także przeciwwskazań do pracy w zapylonym czy agresywnym otoczeniu.

polygraphic machine

Przemysł poligraficzny jest prężnie rozwijaną dziedziną gospodarki. Proponuje się nowe rozwiązania, które zapewniają coraz lepszą jakość druku, a także zwiększają wydajność procesów. Zastosowanie pneumatyki w zakładach przemysłowych wymaga korzystania z instalacji sprężonego powietrza bądź sprężarek. Atuty jakie niesie za sobą wykorzystanie sprężonego powietrza do procesów drukarskich to przede wszystkim usprawnienie procesu transportowego oraz podawania kolejnych arkuszy i innych elementów o zróżnicowanych powierzchniach. Kolejne maszyny są coraz bardziej automatyzowane, poprawia się ich szybkość oraz precyzyjność, co także oferuje pneumatyka.