Technika produkcji cegieł została opracowana tysiące lat temu


Od stuleci cegły były głównym budulcem społeczności na całym świecie. Pierwsze wypalone cegły pojawiły się około 5000 roku przed naszą erą i pozostały jednym z najtrwalszych, najsilniejszych i najbardziej estetycznych materiałów budowlanych na rynku.

A od czasu opracowania produkcji cegły, bywała ona pokryta marmurem lub innym kamieniem, tynkiem i listwą, pokryta bieleniem, a ostatnio podczas renowacji wnętrz istniejących budynków, odsłonięta i pozostawiona w stanie surowym. Odsłonięta cegła wprowadza w przestrzeń poczucie ciepła, charakteru i faktury. Odnosi się także do historii budynku, budowniczego, który starannie układał każdą cegłę, oraz rzemiosła, które szybko staje się coraz mniej popularne. Surowa cegła stanowi teksturowane tło dla dzieł sztuki, a jednocześnie odsłania historyczne elementy wnętrza, takie jak murowany kominek. Odsłonięta ściana z cegły dodaje wnętrzu przestrzeni, uroku i historii. Większość istniejących budynków z cegły, o ile nie zostały zbudowane do produkcji lub do innych zastosowań przemysłowych, mają powierzchnie pokryte tynkiem, tworząc gładką, bezszwową ścianę. W rzeczywistości te wewnętrzne warstwy cegieł zwykle nie były wystarczająco wysokiej jakości, aby zapewnić piękne, suche i solidne wykończenie. Wewnętrzne cegły były zazwyczaj niższej jakości niż cegła licowa zewnętrzna.

Pamiętaj, że cegła jest porowata, a zatem podatna na zmiany temperatury i wilgoci. W wyniku tych zmian cegła i zaprawa między cegłami może stać się krucha lub zacząć się kruszyć, więc jeśli więc musisz ją czyścić, używaj łagodnych roztworów wody i mydła. Właściwości pochłaniające wilgoć cegły oznaczają również, że będziesz chciał znaleźć sposób, aby zatrzymać wilgoć na zewnątrz, a nie wewnątrz domu. Na stronie http://retrocegla.pl/ można znaleźć więcej na temat cegieł. Najlepszym sposobem na to jest nałożenie szczeliwa lub środka penetrującego na wewnętrzną powierzchnię cegły, upewniając się, że zostanie ona wchłonięta przez zaprawę, a także powierzchnię cegieł. Większość uszczelniaczy ma matowe lub błyszczące wykończenie, dzięki czemu możesz wybrać ostateczny wygląd, którego szukasz. Wybielanie lub malowanie cegły może działać jako uszczelniacz przed potencjalnym przenikaniem wilgoci. Nawet po pomalowaniu równomierną warstwą białej farby nadal widać fakturę odsłoniętej ściany z cegły.