Do czego służą druty oporowe


Druty oporowe służą do ograniczania prądu przepływającego przez obwód.

W obwodach elektrycznych służą również do dzielenia napięcia i rozpraszania mocy. Druty oporowe znajdujące się w urządzeniach elektronicznych są zwykle wykonane ze stopów metali i tlenku metalu. Drut metalowy owinięty jest wokół materiału rdzenia, często ceramicznego, z włókna szklanego lub tworzywa sztucznego.

Do czego służą druty oporowe

Czym się charakteryzują druty oporowe Kanthal

Ograniczając przepływ prądu, rezystory wytwarzają ciepło. W sprzęcie elektronicznym jest to uważane za niepożądany efekt uboczny. Jeśli jednak pożądanym rezultatem jest ciepło, rezystory stanowią doskonałe pasywne źródło ciepła. Druty oporowe mogą być stałe lub zmienne pod względem dostępnej rezystancji, oznacza to, że można również zmieniać ilość ciepła. Korzystanie z drutu oporowego pozwala wytworzyć pożądaną ilość ciepła przy użyciu różnych materiałów i rozmiarów drutu.

Nichrom jest często używany do produkcji drutu oporowego. Nichrom to stop chromu i niklu, czasami zawiera również żelazo. Różne materiały i udziały procentowe tych materiałów pozwalają na tworzenie różnej rezystywności. Ten podstawowy stop jest odporny na korozję i ma wysoką temperaturę topnienia, około 1400°C. Wysoka tolerancja temperaturowa sprawia, że jest to doskonały wybór do zastosowań grzewczych. Stopy niklowo-żelazowe (NiFe) mają wysoki współczynnik temperaturowy przy niskiej rezystywności. Druty oporowe z tych stopów tworzą różnorodne elementy grzejne, które zmniejszają wymaganą ilość mocy wraz ze wzrostem temperatury.

Drut Kanthal ze stopu żelazo-chrom-aluminium jest również doskonałym wyborem jako drut oporowy w zastosowaniach związanych z wytwarzaniem ciepła. Druty oporowe Kanthal znajdziemy na stronie https://www.gutex.pl/druty-oporowe-kanthal/. Kanthal A-1 jest często używany do zastosowań w piecach przemysłowych. Stopy Kanthal zapewniają bardziej stałą temperaturę na elemencie i zachowują bliższe tolerancje. Drut oporowy tego typu jest lżejszy w porównaniu do stopów nikiel-żelazo lub nichrom. Jest to również rodzaj drutu oporowego, który jest mniej podatny na korozję i utlenianie.