Niezbędna ochrona higieniczna dla branż szczególnie tego wymagających


Choć wielu z nas nie zastanawia się nad tym na co dzień, zasady bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązują w każdej organizacji. Oczywiście, zależnie od branży będą one nieco odmienne, a zarazem mniej lub bardziej skomplikowane. Niemniej jednak, wszyscy jesteśmy zobowiązani do ich przestrzegania. Każdy pracodawca powinien też zaznajomić z nimi swoich pracowników i dbać o to, by były one przestrzegane. Organem odpowiedzialnym w Polsce za nadzór tych przepisów jest Państwowa Inspekcja Pracy (PIP).

Po co istnieją zasady BHP?

Głównym celem istnienia zasad BHP jest zapewnienie pracownikom godnych i bezpiecznych warunków pracy. Podstawowe obowiązki pracodawcy to odpowiednia organizacja pracy zapewniająca bezpieczeństwo i higieniczność, kontrola przestrzegania przepisów, czy też wykonywanie zaleceń społecznego inspektora pracy. Pracodawca jest też zobowiązany do oceny i dokumentacji ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną pracą, stosuje on również niezbędne środki profilaktyczne, aby to ryzyko zmniejszyć. Wszystko to po to, by nie dopuścić do sytuacji niebezpiecznych dla zdrowia czy nawet życia pracownika.

Niekiedy jednak zdarza się, że na niebezpieczeństwo mogą być narażone także osoby postronne. Dotyczy to głównie branży spożywczej i jej związane z kwestiami sanitarnymi. Wówczas, należy zadbać o dodatkowe środki ochronne, szczególnie do bezpośredniego użytku przez osoby wykonujące zadania związane z bezpośrednim kontaktem z produktem wrażliwym na zanieczyszczenia.

Zastosowanie fartuchów foliowych

Wszędzie tam, gdzie ubranie pracowników narażone jest na zabrudzenia, konieczne będą fartuchy ochronne. Jednorazowe fartuchy foliowe przeznaczone są do ochrony przedniej części odzież i znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagane jest zachowanie wysokich standardów sanitarnych i higienicznych. Będą to zatem przede wszystkim sklepy spożywcze, piekarnie, cukiernie, przemysł owocowo-warzywny, branża mleczarska, zakłady mięsne lub rybne, ale i salony kosmetyczne oraz fryzjerskie czy groomerskie. Innymi słowy, fartuchy będą odpowiednim zabezpieczeniem wszędzie tam, gdzie dochodzi do kontaktu z żywnością, płynami czy tłuszczem. Jednorazowe fartuchy foliowe są stosowane również w ośrodkach medycznych i placówkach służby zdrowia.

Niewątpliwą przewagą fartuchów jednorazowych nad odzieżą ochronną wielokrotnego użytku jest fakt, że nie wymagają one czyszczenia ani dezynfekcji. Oznacza to, że zachowanie odpowiednich warunków higienicznych jest znacznie łatwiejsze, a to z kolei poprawia jakość pracy i pozwala zaoszczędzić czas.

Foliowe fartuchy ochronne są wygodne i nie krępują ruchów, są też dostępne w różnych rozmiarach oraz wersjach kolorystycznych. Wykonane są z folii LDPE oraz LLDPE. Dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów, fartuchy są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia.