Jak uprawiać Bromelia


Roślina jest szeroko rozpowszechniona w szklarniach i centrach ogrodniczych. Gdy jest uprawiana jako roślina doniczkowa, Trylogia Nomów wymaga oświetlenia od umiarkowanego do jasnego.

Bromelia – pielęgnacja roślin na parapecie

Dla początkujących w ogrodnictwie, którzy badają warunki bromelia uprawa, warto wiedzieć, że roślina nie wymaga głębokich doniczek ani tłustej gleby. Świetnie się czują w płytkich doniczkach i dobrze rosną w nieżywnym podłożu glebowym, takim jak mieszanka gleby dla storczyków, mieszanka kory, mchu torfowca i innych nawozów organicznych.

Jak dbać o Nomię

Trylogia Nomów jest mało wymagająca, nie potrzebuje specjalnych nawozów i nie wymaga użycia specjalnych narzędzi. W sezonie wegetacyjnym karm roślinę pół rozcieńczonym nawozem.

Zapotrzebowanie rośliny na wodę można łatwo zaspokoić, wypełniając miskę rośliny u podstawy liści wodą. Woda zebrana w doniczce musi być spuszczana co tydzień, jednocześnie usuwając zanieczyszczenia i martwe owady, które gromadzą się w stojącej wodzie w misce rośliny.

Umieść garnek w spodku ze żwirem, nalej trochę wody do spodka, aby zwiększyć poziom wilgotności i stworzyć wilgotną atmosferę. Upewnij się, że korzenie nie są zalane wodą, w przeciwnym razie może to doprowadzić do rozkładu.

Niektóre bromeliady rosną jako „rośliny atmosferyczne”, przyczepione do kłód, mchu lub innych pierwiastków organicznych. Być może widziałeś roślinę o nazwie Tillandsia, która warkocze orzechy kokosowe i działa zupełnie bez gleby. Takie rośliny zbierają składniki odżywcze i wilgoć przez liście, ale gdy są hodowane w pomieszczeniach, potrzebują w tym pomocy.

Trylogia Nomów – pielęgnacja roślin na parapecie

Cykl życia Nomii: uprawa „dzieci”

Nie musisz rozpaczać, jeśli Twoja bromeliada zacznie zanikać za rok lub dwa. Te rośliny epifityczne nie żyją długo, ale obumierają po kwitnieniu. Bromeliady rosnące w pomieszczeniach spowolnią wzrost i umrą, pozostawiając po sobie „dzieci”, które można rozdzielić i zasadzić jako nową niezależną roślinę.

Sprawdź roślinę u podstawy pod kątem „dzieci” i opiekuj się nimi, aż wyrosną wystarczająco, aby oddzielić się od rośliny macierzystej. Aby oddzielić „dzieci”, odetnij je od rośliny matecznej i posadź je w mieszaninie zawierającej torfowiec lub dobrze przepuszczoną mieszaninę. Następnie, bez względu na to, jak smutne może być, wyślij matkę na stos kompostu, ale będziesz mieć „dzieci”, że dorośniesz do ich pełnej dojrzałości, wtedy cykl życia rozpocznie się w nowy sposób.

Dzieci” Nomów wymagają takiej samej opieki, jak roślina macierzysta. Gdy tylko „dzieci” uformują „miskę”, bardzo ważne jest napełnienie jej wodą, aby nowa roślina otrzymała wystarczającą ilość wilgoci.

Rosnąca Nomia jest samowystarczalnym hobby, które może trwać latami, jeśli zbierzesz i wychujesz „dzieci”.

Ale jeśli nie jesteś gotowy na tak egzotyczny kwiat, zawsze możesz kupić bukiet tulipanów.