Jak działają drukarki 3D?


Druk 3D to bardzo wszechstronna metoda druku z płynnego materiału, który następnie jest utwardzany. W ostatnich latach bardzo zyskała na popularności w wielu branżach na całym świecie.

Druk 3D to tworzenie obiektu poprzez dodawanie materiału do obiektu warstwa po warstwie. W całej swojej historii produkcja przyrostowa nosiła różne nazwy, w tym stereo litografię, nakładanie warstw 3D i drukowanie 3D, ale obecnie najczęściej nazywamy tą technologię drukiem 3D. Proces drukowania 3D rozpoczyna się od wykonania komputerowego modelu graficznego drukowanego obiektu. Zazwyczaj są one projektowane przy użyciu oprogramowania do projektowania komputerowego typu CAD, co tak naprawdę może być najbardziej pracochłonną częścią procesu. Jedną z głównych zalet drukowania 3D jest to, że umożliwia szybkie wykonanie praktycznie wszystkiego. Jedynym prawdziwym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia, ale także ogranicza nas wielkość drukarki. Obecnie największe modele potrafią drukować nawet kadłuby jachtów. Po wprowadzeniu modelu do oprogramowania, drukarka 3D przejmuje kontrolę nad procesem. Sam proces drukowania jest praktycznie bezobsługowy, wymaga jednak wystarczającej ilości środka, który jest drukowany, można powiedzieć że jest to odpowiednik tonera w drukarce laserowej.

Po zaprogramowaniu drukarka zaczyna tworzyć model zgodnie ze szczegółowymi instrukcjami programu przy użyciu różnych metod, w zależności od rodzaju używanej drukarki.

Na przykład może być wykorzystana metoda podobna do tradycyjnych drukarek 2D, w której dysze poruszają w trzech wymiarach dozując tworzywo. W drukowaniu 3D stosuje się proszek lub gorące tworzywo, które łączy się, tworząc kolejną drukowaną warstwę. Przykładowo, drukarki wykonują dwa przebiegi w celu utworzenia każdej warstwy. Pierwsze przejście nakłada cienką powłokę proszku, a drugie przejście wykorzystuje dysze do nakładania spoiwa. Obecnie wiele firm prowadzi profesjonalne usługi druku 3D, które mogą zaprojektować pożądany obiekt, jak również zaprojektować go według wytycznych. Może być to przykładowo druk 3D metodą topienia za pomocą lasera kolejnych warstw nakładanego materiału.