Pizza nie jedno ma imię


Kuchnia włoska jest bardzo popularna na całym świecie. Włoskie pasty kocha tysiące osób na całym świecie. Jest jednak tylko jedno danie, które kochają zarówno dzieci i dorośli. Daniem tym jest pizza.

Jak to się zaczęło?

Ojczyzną pizzy bez wątpienia są Włochy. Danie to narodziło się w Kampanii. Około 100 km na północ od Neapolu (stolica Kampanii) położona jest miejscowość Gaeta. To w niej już około 997 roku wypiekano płaskie chlebki przypominające współczesną pizzę. Przepis z Gaet dotarł najpierw do mieszkańców Neapolu. Szczególnie placki te doceniali najbiedniejsi mieszkańcy miasta. Były smaczne nawet tylko z dodatkiem czosnku i oliwy. Biedacy cenili je jednak nie tylko za smak, ale przede wszystkim za to, że mogli zaspokoić swój głód w wyjątkowo tani sposób. Z czasem zaczęli je cenić także bogaci. Bogaczom pizza przypadła do gustu między innymi dlatego, że na plackach mogli układać bardzo różne dodatki: mięso, rybę, warzywa, sery. Na początku pizza była wypiekana przez piekarzy, można ją było kupić u ulicznych sprzedawców. Pierwsza pizzeria w Neapolu została otworzona w roku 1830.

Margherita: pizza przygotowana dla królowej

Najsłynniejsza pizza świata to chyba Margherita. Została przygotowana w hołdzie królowej Małgorzaty Sabaudzkiej. Przy jednej z neapolitańskich ulic działa Pizzeria di Pietro e Basta Cosi. W czerwcu 1889 roku wszedł do niej służący króla Humberta i oznajmił, że pizzerię odwiedzi jego małżonka, która chce spróbować dania jedzonego przez zwykłych mieszkańców miasta. 11 czerwca 1889 roku pizzę wypiekał Raffaello Esposito, który przygotował dla królowej 3 rodzaje. Królowej najbardziej smakował najbardziej prosta wersja. Esposisto przygotował ją z mozzarellą, pomidorami i listkami bazylii. Niepowtarzalną w smaku Margheritę w dalszym ciągu można zjeść tak naprawdę tylko w Neapolu. Do przygotowania Margherity, która chce zasłużyć na miano prawdziwie neapolitańskiej koniecznie trzeba użyć mozzarella di buffala i pomidorów San Marzano.

Marinara: kolejna klasyczna pizza neapolitańska

We Włoszech pizzę można zjeść praktycznie na każdym kroku. Można jej smakiem zachwycać się zarówno w licznych pizzeriach, jak i na ulicach. Pizza sprzedawana we włoskich pizzeriach zawsze jest ciepła i pachnąca. Włoscy właściciele pizzerii wystawiają przed swoje lokale lady z wyłożoną na nich pizzą. Jednym z popularnych rodzajów pizzy w Neapolu jest marinara. Jest także daniem bardzo prostym. Aby ją przygotować potrzeba tylko pomidorów, czosnku, oregano i oliwy. Tradycja przygotowywania pizzy po marynarsku jest długa. Sięga czasów, gdy żony marynarzy piekły ją na powitanie mężów, którzy wracali z bardziej lub mniej udanych połowów.

Jaką jeszcze pizzę można zjeść?

Niemal w każdym włoskim regionie do przygotowania pizzy wykorzystywane są inne dodatki. Większość z nas jest przekonanych, że smakująca prawie jak we Włoszech pizza to tylko ta, która ma cienkie ciasto. Okazuje się jednak, że na Sycylii pizzę piecze się na zdecydowanie grubszym cieście niż w północnych regionach kraju. Rodzajów pizzy jest we Włoszech naprawdę mnóstwo. Oto kilka z nich:

    • sycylijska. Wspomnieliśmy, że jest to pizza na grubym cieście. Ale tym co jeszcze ją wyróżnia jest jej prostokątny kształt. Obowiązkowym dodatkiem do tej pizzy są oliwki. Podobna pizza przygotowywana jest na Sardynii. Na tej wyspie oliwki są jednak zastępowane delikatnymi sercami karczochów;
    • ziti. To bardzo popularna pizza we Włoszech, ale praktycznie nie znana w Polsce. Do jej przygotowania potrzebny jest makaron oraz minimum 2 gatunki sera: ricotta i mozzarella;
    • bianca. Ta biała pizza jest kochana przez Włochów niezależnie, w którym regionie kraju mieszkają. Nazwa tej pizzy nawiązuje do białego sosu przygotowanego na bazie mleka. W pizzy bianca nie ma pomidorów;
    • palermo. To pizza na grubym, kwadratowym cieście. Wyróżnia ją nie tylko kształt, ale także bardzo duża ilość sosu pomidorowego, cebula, anchois, zioła i oczywiście ser. 

Włoska pizza podbija cały świat, jest tak popularna, że 9 lutego jest obchodzony jako Dzień Pizzy