Wielopłaszczyznowe testowanie oprogramowania


Testowanie oprogramowania z pewnością będzie nieodzownym elementem pracy nad oprogramowaniem. Testy przeprowadzane są według ścisłego planu mającego na celu optymalizację obciążenia, weryfikację poprawności działania.

Trzeba przeprowadzić testy różnych elementów i obszarów. Będzie to test front-end, który koncentruje się na interfejsie użytkownika aplikacji. Interfejs musi być przejrzysty i czytelny bez względu na to na jakim urządzeniu będą pracowali użytkownicy końcowi. Przykładowo obecnie coraz popularniejsze są mniejsze laptopy 13 i 14 cali. Oprogramowanie musi prezentować się na nich przejrzyście bez względu na rozmiary ekranu. To samo będzie dotyczyło także urządzeń mobilnych z dość małymi ekranami. Dla prawidłowego działania oprogramowania bardziej istotne będą testy obszarów których nie widzą użytkownicy, a które odpowiadają za poprawną pracę. Z pewnością będzie to dotyczyło baz danych, ich poprawnego działania, odporności na błędy i obciążenie. Często oprogramowaniu będzie współpracowało z innymi programami, warto sprawdzić czy przykładowo pliki zapisywane w nowym programie, są odczytywane prawidłowo w starej wersji oprogramowania. Ważne będą także testy bezpieczeństwa, chodzi o bezpieczeństwo programu który ma połączenie z internetem. Nie może zostać ona zhakowany, aby nie zagrozić naszym danym.

Można także sprawdzić panel administracyjny w którym będziemy nadawali prawa różnym użytkownikom i zakładali konta.

Obecnie testy oprogramowania powinny uwzględniać także obsługę na telefonach komórkowych. W tym przypadku warto wybrać do testów najpopularniejsze modele dostępne na rynku, tutaj także wpływ na decyzję może mieć nasz klient który przykładowo będzie chciał się skupiać na konkretnych typach odbiorców. Można także wykorzystać różnego rodzaju emulatory które będą pomocna w szybkim sprawdzaniu wielu ogólnych funkcjonalności. Oczywiście oprogramowanie musi odbywać się na różnych etapach, nie możemy bowiem pozwolić na nawarstwianie się różnych błędów.